Mazkur tartib O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi normalari hamda 2003-yil 13-fevraldagi 75-sonli Vazirlar Mahkamasi qarori bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasida chakana savdo qoidalari va jamoat ovqatlanish mahsulotlarini (xizmatlarini) ishlab chiqarish va realizatsiya qilish qoidalari”ga muvofiq tartibga solinadi.
Yuridik shaxs vakillari avtomobil xarid qilish istagi bo‘yicha quyidagi hujjatlarni taqdim etgan holda bevosita dilerlik markaziga murojaat qilishlari mumkin: avtomobil xarid qilish niyati to‘g‘risidagi yozma murojaat, yuridik shaxs rahbarining pasport nusxasi hamda yuridik shaxs davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnomaning nusxasi.
Mijoz tomonidan taqdim etilgan hujjatlar asosida diler avtomobil xaridi bo‘yicha arizani https://uzavtosavdo.uz portalida ro‘yxatdan o‘tkazishi shart.
Diler arizani ro‘yxatdan o‘tkazgach, portaldagi ro‘yxatga olish ma’lumotlari asosida avtomatik shakllangan hujjatni chop etadi. Ushbu hujjatda mijozga shartnoma tuzish uchun navbatga qo‘yilganligi haqidagi raqam hamda noyob identifikatsion raqam ko‘rsatilgan bo‘lishi lozim.